Velikonoce

8. dubna 2009 v 10:24 | já,http://www.ceskevelikonoce.cz/svaty-tyden/blogblaznivychholek.blog.cz |  různé
Tak a je to tu zase jako každý rok.... VELIKONOCE! Pro někoho velmi významný svátek a pto někoho zase jenom velikonoční ponděli a hledání čokoládiček atd. Také je svatý týden-týden kdy byl ukřižován ježíš kristus a někteří lidé proto drží půst třeba od masa nebo televize...A víte vůbec proč se dny v tomto týdnu nazývají podle barev??? dám vám sem alespoň malou ukázku:

Začíná Květnou nedělí graduje svatým tříděním, tj. Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a Bílou sobotou, končí před slavností Vzkříšení.

Šedivé úterý: V tento den hospodyně uklízely a vymetaly pavučiny.

Popelečná středa: Také Škaredá - Jidáš ten den na Ježíše žaloval, Sazometná - vymetávali se saze z komína, Smetná. V tento den se nemá podle lidové pověry nikdo škaredit, protože by mu to mohlo vydržet každou středu v roce.

Zelený čtvrtek:Tento den byl dnem odpuštění. Rodiny se modlily a všichni se omyli rosou, která bránila onemocnění šíje a dalším nemocem. Uklízelo se a smetí se odnášelo na křižovatku cest, aby se nedržely v domech blechy. Aby stavení opustil hmyz a myši, zvonilo se paličkou o hmoždíř. Na Zelený čtvrtek utichaly zvony - "odlétaly do Říma". Znovu se rozeznívaly na Bílou sobotu. V tento den se nemá jíst žádné maso ale jenom zelenou potravu.

Velký pátek: Toto byl den hlubokého smutku a dodržoval se přísný půst - na památku ukřižovaného Ježíše Krista. Také výzdoba kostelů byla tento den chudá a písně se zpívaly bez doprovodu varhan. Někde i na Velký pátek nahrazovaly řehtačky hlas zvonů a oznamovaly poledne a ranní i večerní klekání. Chodilo se s velkým hlukem po vesnici, děti s řehtačkami honily Jidáše

Bílá sobota: Ještě před východem slunce se muselo uklidit, vybílit stavení, vymetalo se novým koštětem. Pekly se mazance, beránci a také chléb. Vše se chystalo na Boží hod velikonoční. Chlapci pletli pomlázky z vrbových proutků, vázali se březové větvičky a zdobila se vajíčka.

Boží hod velikonoční: Ze soboty na neděli došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Noc byla označována za "velkou" - a odtud název Velikonoce. V neděli se také začala jíst tradiční velikonoční jídla - vejce, mazanec, beránek, víno a chleba - vždy od ranní mše posvěcená. Tento den byl také ve znamení pojídání dobrých pokrmů, klobás, nádivek a dalších. Na Boží hod se setkávaly jen nejbližší rodiny, bez přátel a známých.

Velikonoční pondělí: Tomuto dni se také říkalo Červené pondělí. Brzy ráno vycházeli chlapci - koledníci s pomlázkami šlehat děvčata, aby z nich vyhnali nemoci a lenost. Dostávali od děvčat malovaná vajíčka a cukroví. Proutí, ze kterého se pomlázky pletly, byla přisuzována životodárná síla. Kdo dostal pomlázkou, ten omládl.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Mám v blogu pokračovat?

Ano, samozřejmě! 70% (14)
Ale jo... 0% (0)
Spíš ne. 5% (1)
Ne. 10% (2)
Jakto že si ho ještě nezrušila?! 15% (3)

Komentáře

1 pajavla pajavla | Web | 8. dubna 2009 v 16:31 | Reagovat

super! Tohle jsem si nikdy nedokázala zapamatovat!

PS: dobrej obrázek :)

2 J@@@roušeQ J@@@roušeQ | Web | 14. dubna 2009 v 13:17 | Reagovat

AhojííQ, u mě je bleskovka, tak se pls zúčastni, páá :-)
PS: hooodně good dess :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama